Gofret Üretimi Nasıl Yapılır Ve Tarihi

Günümüzde, gelişen teknoloji, şehirleşme, kadının iş hayatına katılımının artması insanların yeme alışkanlıklarını değiştirmiştir. Ev dışında daha fazla vakit geçirmeye başlayan bireyler, beslenmeye sınırlı vakit ayırmaya, öğünleri geçiştirmeye ve beslenme ihtiyaçlarını genellikle ayaküstü (fast-food) veya kahvaltılık ürünlerle (snack-food) karşılamaya başlamışlardır.

Bu nedenler halkımızın beslenmesinde bitkisel kaynaklı gıdaların önemini arttırmış, unlu mamuller dünyasındaki ürünlerin giderek çeşitlenmesini ve bu ürünlerin tüketicilerin beğenisine sunulmasını sağlamıştır. Öğün dışı tüketilen unlu mamuller arasında bisküvi ve gofret önemli bir yer tutmaktadır.

Ülkemizde endüstriyel anlamda gofret üretimi 1940’lı yıllarda başlamış ve halkımız giderek çeşitlenen gofretlerle tanışmıştır. 1960’lı yıllara gelene kadar üretim ve tüketim küçük çapta gerçekleşmiş, bu tarihten sonra şehirleşme, halkın gelir seviyesindeki iyileşme tüketimi artırmıştır.

Bisküvi Fabrikası

Önceleri bakkallarda kese kâğıdı içerisinde satılan bu ürünler, sonraları ambalajlı olarak piyasaya sunulmaya başlamıştır. Giderek artan tüketici talepleri, pazar payı, gofret üreticilerini ürün çeşitlendirme, kaliteli hammadde kullanma, kaliteli ürün üretme zorunluluğuyla karşı karşıya getirmiştir

Gofrette kalitenin oluşumu, hammadde kalitesi, üretimde kullanılan yarı mamul madde ve yardımcı madde kalitesi, üretim esnasında oluşan sıcaklık, pH değişimi gibi faktörlerle yakından ilgilidir. İyi kalitede gofret yapraklarının hazırlanabilmesi için; unun kalitesi, yağ, su ve diğer katkı maddelerinin katılacak oranları ve özellikleri bilinmelidir


Yorum Gönderme

0 Yorumlar